شماره 15 : هفته اول آبان ماه 1392: غدیر؛درس ولایت پذیری :: نشریه دانشجویی پهپاد

نشریه دانشجویی پهپاد

دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
نشریه دانشجویی پهپاد
نشریه دانشجویی پهپاد با هدف رصد تربیت اسلامی و مرجعیت علمی در دانشگاه امام صادق(علیه السلام) از اسفند 1391 آغاز به کار کرد.این نشریه با تیراژ هفتگی به رصد فعالیت های دانشجویان و مسئولین دانشگاه می پردازد.
نویسندگان

سرمقاله

غدیر؛ درس ولایت پذیری


1. کاروان حج در راه بازگشت از مکه هستند. مسلمانان خوشحال و مسرور هستند. چه زیباست حج در کنار رسول خدا، اما بدون ولایت پذیری، خطرناک است. در نزدیکی غدیر خم بود که فرشته ی وحی بر رسول اعظم نازل شد و فرمود: «یَأَیهَُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا یهَْدِى الْقَوْمَ الْکَافِرِین»(مائده: 67). اما این چه خبر مهمی بود که اولاً عدم ابلاغ آن سبب نابودی رسالت بیست و سه ساله ی پیامبر اعظم بود، و ثانیاً؛ دشمنان پیامبر به دنبال آن بودند که چنین خبری ابلاغ نشود و شاید پیامبر خدا را هم تهدید کرده بودند؟


پسر عموی پیامبر، علی بن ابی طالب، دلاور مرد بدر، حافظ جان پیامبر در احد، کمر شکن گستاخانی چون عمرو بن عبدود در احزاب و شیرمردی در خیبر، به عنوان جانشین و خلیفه ی بعد از رسول تعیین شد. پس از آن بود که جبرئیل بار دیگر بر پیامبر فرود آمد تا بگوید: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتمَْمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتىِ وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْاسْلَامَ دِینًا»(مائده: 3).

2. صحنه ی دوم در چند ماه بعد رخ داد. اما صحنه ای سراسر ذلت و خواری برای مردمی بود که عهد شکنی کردند، ولی برای ما سراسر عبرت است. بالاخره زمین نتوانست وجود ارزشمند رسول خود را تحمل کند و جهانیان را از وجود رحمت للعالمین محروم ساخت. اما خورشید نخواهد رفت. غدیر برای آن بود که زمین لساخت الأرض نشود. زمین هیچ گاه از وجود حجت در روی خود محروم نمی شود. مردم غدیر را از یاد بردند و دست بیعت به سوی کسانی دراز کردند که امام علی علیه السلام در خطبه ی شقشقیه نهج البلاغه وصفشان را بازگو می کند. اما خدا سرنوشت قومی را تغییر نخواهد داد تا خودشان آن را بپذیرند. نمی دانم تاریخ از مردمی که پیامبرش را بعد از وفاتش از یاد بردند و با تنها میراثش، فاطمه ی زهرا جفاها و ظلم ها کردند، چه قضاوت خواهد کرد؟!

 

3. صحنه ی سوم آن زمان بود که مردم شتابان به در خانه ی امامی روی آوردند تا او را زمام دار خویش کنند. امام نمی پذیرد، چون مردم سست عنصری را می شناسد که به زنان حجله نشین بیشتر شبیه می مانند. اما امام می گوید که خداوند از ما تعهد گرفت که بر سیری شکم ظالم و گرسنگی مظلوم سکوت نکنیم. آری! حجت بر امام تمام شد و مسیر حکومت پس از رحلت پیامبر برای اولین بار در صراط مستقیم قرار گرفت. اما دیری نپایید که گروهی بیعت شکستند و گروهی طغیان نمودند و فرقه ای نیز از دین حق خارج شدند. اما امام دیگر تحمل این مردم سست عنصر را نداشت. امام شبی از شب های غریبی، سر در چاه کوفه فرو برد و از خدا خواست که علی علیه السلام را از اشباه رجال بگیرد و به گروهی بهتر ببخشد و آنان را به بدتر از خودشان واگذار کند. دیری نپایید که شمشیر آن ملعون، امام را به نزد خدایش برد. اما آتش نافرمانی امام برای ابدالدهر بر سر مردم نامرد شعله ور شد.

4. صحنه ی چهارم، صحنه ی حماسه و غصه است. عبرت از این صحنه باعث تولد واژه ای شد که پیمودن راه هدایت بدون آن ناممکن بود؛ بصیرت. کمی فراتر بگویم، اگر کربلا نبود، غدیر خم برای همیشه فراموش می شد. اما اگر پیمان شکنی مردم در سقیفه نبود، کربلا شاید تکرار نمی شد، نمی دانم، شاید.... کربلا حماسه ای در کنار غدیر بود که غدیر را تا ابد زنده و شعله ور نگاه خواهد داشت. و چه زیباست که فاصله ی غدیر تا عاشورای حسینی کمتر از دو هفته است. یعنی اگر بصیرت نباشد، ولایت پذیری محقق نخواهد شد و کمتر از دو هفته غدیر می تواند به کربلا تبدیل شود.

5. صحنه ی آخر بسیار گسترده است، صحنه ی جهاد علمای شیعه که غدیر تا کربلا را سرلوحه ی کار خود کردند تا رسیدیم به دوران معاصر فعلی. دورانی که مردم ولایت پذیری را از سلمان و مسلم آموختند و بصیرت را از عمار. آری! این مردم در غدیر نبودند، و الا شاید سقیفه تکرار نمی شد. شاید در کربلا فاجعه رخ نمی داد. شاید .... درود بر شرف این مردمی که عشق را با بصیرت خود همراه کردند. مردمی که امام زمان را ندیدند، اما چه نیکو جانشین او را یاری کردند.

6. ولایت عنصر مشترکی است که همه ی ما به آن تمسک کردیم و امت واحده ای را تشکیل دادیم تا انتقام کربلا را از شیطان امروز بگیریم. جریان مخالف همیشه بوده است. اما مردمی که سقیفه را دیده اند، علی را هیچ گاه تنها نخواهند گذاشت، حتی اگر اندک باشند. استکبار بداند مردمی که ولایت را با خون خود آمیختند، گرسنگی که ناچیز است، جان را در راه علی زمان خواهند داد. این مردم ولایت پذیری را از سردمداران سقیفه نیاموخته اند تا زیر تحریم های ناحق شما سر خم کنند، بلکه ابوالفضل عباس را الگوی خود قرار دادند و تا لحظه ی مرگ هم تابع امر امام خود هستند. تا ولایت در جان این مردم است، هیچ پروژه ی استعماری به ثمر نخواهد نشست و هیچ بی مایه ای مسیر این انقلاب را دگرگون نخواهد کرد، حتی اگر در بلندترین پست حکومتی این سرزمین باشد. بنی صدر را این مردم به خاک کشیدند، خائنان به ولایت درس عبرت بگیرند که مردم ما تنها با ولایت عهد خون بستند، نه با کس دیگر!

والعاقبه للمتقین

بهروز فتاحی

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی