شماره 16 : هفته دوم آبان ماه 1392 : 13 آبان روز مقابله دانشجو با استکبار آمریکایی :: نشریه دانشجویی پهپاد

نشریه دانشجویی پهپاد

دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
نشریه دانشجویی پهپاد
نشریه دانشجویی پهپاد با هدف رصد تربیت اسلامی و مرجعیت علمی در دانشگاه امام صادق(علیه السلام) از اسفند 1391 آغاز به کار کرد.این نشریه با تیراژ هفتگی به رصد فعالیت های دانشجویان و مسئولین دانشگاه می پردازد.
نویسندگان

سرمقاله


13 آبان، روز مقابله ی دانشجو با استکبار امریکایی

نسل دانشجو در هر کشور، همان نسل جوان است. نسلی با بسیاری از آمال و آرزوها و سرشار از نشاط و انرژی. نسلی که با خود تلاش و کوشش را به ارمغان می آورد و نسلی است که شاید بسیاری از اتفاقات و تحولات بزرگ سیاسی و اجتماعی در برخورد با آن شکل گرفتند. نسلی که در اسلام بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در تکریم و تحذیر این نسل سخن های بسیار گفته شده است.

و اما در ایران دانشجو خودش به تنهایی پدیده ای است در حد پدیده های بزرگ اجتماعی، وچه زیبا تقارن می یابد روز 13 آبان با روز شهادت و حماسه سازی دانشجویانی که موجب شکل گیری جریان استکبار ستیزی شده است. اگر به تاریخ انقلاب نگاهی بیندازیم در می یابیم که 13 آبان روزی است با شکوه که شکوه آن نشأت گرفته از سه مقطع تاریخی است:...

13 آبان 1342: آن زمان که نظام مزدور پهلوی پا را از گلیم خود درازتر گذاشت و مرشد دانشجویان آن زمان در استکبار ستیزی و آزادی خواهی، امام خمینی را تبعید کرد، دانشجویان شجاعانه در دانشگاه تهران تظاهرات کردند و جرقه ی انقلاب اسلامی را از آن جا مشتعل نمودند. و این ماجرا سرآغاز حرکت جدید در کشوری شد که سال ها درد استعمار را درک کرده بود و استخوان هایش را در برابر آن شکسته می دید.

13 آبان 1357: سه تن از دانش آموزان در اعتراض به دولت جیره خوار پهلوی به دست مزدوران شاه به شهادت رسیدند. شاید کمتر کسی باشد که سرود انقلابی «یار دبستانی من» را نشنیده باشد.

13 آبان 1358: و در این روز انقلاب به پیروزی رسیده بود و در حال دست و پنجه نرم کردن با استکبار جهانی بود. در چنین روزی بود که دانشجویان با بصیرت و پیروی خط امام برای این که نشان دهند «دانشجو بیدار است/ از امریکا بیزار است» و برای آن که به دنیا ثابت کنند که اگر همه ی عالم در مقابل امام بایستد، امام فرزندانی دارد که خونشان را بیمه ی جان امام کرده اند، در یک اقدام انقلابی و هوشمندانه لانه ی جاسوسی دولت مستکبر و استعمارگر امریکا را اشغال کردند.

این حرکت چنان مهم و استراتژیک بود که امام خمینی از آن به عنوان انقلاب دوم یاد کرد. این حرکت دانشجویان سرآغاز سایر حرکت های استکبار ستیزی به معنای اخصّ خود، یعنی امریکا ستیزی شد. دیگر امریکا ابهت و قدرتی در منطقه خاورمیانه و دنیا نداشت. دنیا تازه فهمیده بود که می توان به کمک تعدادی دانشجو، امریکا را زیر پاهای خود لگد مال کرد. دیگر سوزاندن پرچم امریکا ترس نداشت. از آن روز به بعد بود که شعار زیبای «مرگ بر امریکا» با هر زبانی در جهان طنین انداز شد و به لطف الهی تا امروز ملت های آزاده و استکبار ستیز آن را ادامه داده اند.

و امروز ما 34 سال از آن حماسه را پشت سر می گذاریم و هم چنان به این سخن امام اعتقاد داریم که «امریکا شیطان بزرگ است» و « جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمی شناسد». اما لازم می دانم در این جا به چند نکته اشاره ی کوتاهی داشته باشم:

1. با گذشت این سی و چند سال، برخی ها در ایران و خارج به دنبال آن هستند که به هر ترفندی نشان دهند که جوانان و دانشجویان امروز ایرانی با نسل جوانان درون انقلاب تفاوت داد. روز 13 آبان باید هرسال میعادگاهی باشد با امام شهیدان که ما استکبار ستیزی را فراموش نکرده ایم. روز 13 آبان امسال هم باید خط بطلانی بر این ادعای مزدوران استکبارگر باشد تا بدانند تا زمانی که یاد امام در دل این جوانان زنده است، امریکا دشمن درجه یک و مصداق استکبار خواهد بود.

2. تحرکات جدید سیاسی که توسط دولت آقای روحانی انجام می شود، این طور به ذهن تبادر می کنند که نباید امریکا را به عنوان دشمن قلمداد کرد! ما امیدواریم که این تبادر نادرست باشد، اما دانشجوی ایرانی باید بیدارتر از گذشته باشد تا مبادا عده ای وطن فروش میراث چندین ساله ی امام را که با خون شهیدان سیراب نموده است، به باد دهند و.... دانشجوی امروز باید دو برابر فعال باشد. هم علم اندوزی را با قدرت بیشتر ادامه دهد و هم در شب تاریک بیدار باشد تا مبادا دزدان این مملکت احساس امنیت کنند.

3. دانشجو باید هشیارتر از گذشته باشد تا مبادا کاری کند که بهانه ای به دست عده ای کارشکن در کشور شود و اتفاقات ناگواری را به بار آورد. برای جلوگیری از این مشکل باید به بیانات رهبری با تمام جان گوش دهیم و کاملاً مطیع فرمان ایشان باشیم و در صحنه بودن را از یاد نبریم.

یادمان باشد دانشجوی انقلابی، دانشجوی بابصیرت است که در جایی که لازم است، حضور دارد و سخن می گوید و عمل می نماید. یادمان باشد که دانشجو باید بصیر باشد تا دانشجویی استکبارستیز باشد، تا دانشجویی پیرو خط امام باشد.

والعاقبة للمتقین

نویسنده: بهروز فتاحی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی