شماره 19 : هفته دوم دی ماه 1392 : سرمقاله :: نشریه دانشجویی پهپاد

نشریه دانشجویی پهپاد

دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
نشریه دانشجویی پهپاد
نشریه دانشجویی پهپاد با هدف رصد تربیت اسلامی و مرجعیت علمی در دانشگاه امام صادق(علیه السلام) از اسفند 1391 آغاز به کار کرد.این نشریه با تیراژ هفتگی به رصد فعالیت های دانشجویان و مسئولین دانشگاه می پردازد.
نویسندگان

چرایی عملکرد ضعیف ما دانشجویان در اجرای فرمایشات امام خامنه ای دامت برکاته

دانشجویان معمولاً در پاسخ این پرسش در میان خود، لزوم ارتقاء ایمان، اخلاق و اراده ی خود را در نظر می آوردند. وقتی یک دانشجو از منظر رابطه ی خود با دستور ولی فقیه، به موضوع نگاه می کند، این پاسخ کاملاً درست است. اما اگر از بیرون به این موضوع نگاه کنیم؛ یعنی از منظرِ موانعِ محیطی و ساختاری، مانع را در چه پیدا می کنیم؟


در پاسخ می توان گفت که برای دانشجو یک سبک زندگی تعریف شده است که به صورت طبیعی زمینه ای برای صرف وقت و توان برای اجرای دستورات مقام معظم رهبری برای دانشجو تعریف نشده است. به تعبیر دیگر، توجه و اهتمام و عمل به دستورات مقام معظم رهبری در ساختار آموزشی و غیر آموزشی دانشگاه هیچ جایگاه ندارد و نیز به عبارت روشن تر، ساختاری که برای زندگی آموزشی و غیر آموزشی دانشجو طراحی شده است، با این پیش فرض بوده است که دانشجو، نیروی کاری است که طی دوره ی مشخص تبدیل به یک نیروی کار متخصص می شود، اما این که در نظام مبتنی بر ولایت فقیه و ذیل انقلاب اسلامی، دانشجو چه تعریفی دارد و متناسب با آن تعریف از دانشجو، چه محتوایی برای دانشجو لازم است و چنین تعریفی از دانشجو و چنین محتوایی، اقتضای چه برنامه ها، ساختارها، قالب ها  و شکل هایی برای تنظیم زندگی شبانه روزی دانشجو دارد، مطلبی است که ظاهراً برای مسئولان مهم نبوده است تا در خصوص آن بیندیشند!

به هر حال، مطابق این دیدگاه، در زندگی دانشجو، جایی برای پرداختن به دستورات ولایت تعبیه نشده است و بنابراین کسانی که با ایمان محکم خود در مسیر تبعیت از دستورات ولایت گام برمی دارند عموماً خارج از نظم و برنامه ی آموزشی و غیر آموزشی رسمی حرکت می کنند. و کسانی که از درجات پایین تری از ایمان برخوردارند ـ که حقیر جزو این گروه هست ـ به صورت فوق برنامه در صورت امکان توجهی به این حوزه می نمایند. حال آن که ساختار را باید به گونه ای ساخت و پرداخت که افرادی که از اراده ی ضعیف تر برخوردارند نیز بتوانند گام در مسیر بگذارند و نرم نرمک اراده ی خود را قوی سازند.

درخصوص این که همواره بسترسازی و ایجاد زمینه برای تحقق یک موضوع می تواند بسیار مؤثر باشد تردیدی نیست و بنابراین، دیدگاه فوق مطلبی درست را بیان می کند. و این سخن قابل انکار نیست که مسئولان مختلفی که حیطه ی مسئولیتشان به نوعی با دانشجویان مرتبط است؛ زمینه های لازم را برای اینکه دانشجویان در نظام ولایی، نقش خود را به صورت بهینه ایفا کنند، فراهم نکرده اند، بلکه اگر کمی تأمل باشد، این نکته به خوبی فهم می شود که بسترهای ایفای نقش یک متخصص، در نظام سرمایه داری را برای دانشجو گسترانده اند.

مانع دیگر وجود گفتمان های استبدادی و غیر دینی است که اکثراً از طریق نظام و محتوای آموزشی نشر می یابند و باعث شده اند گفتمان ولایی، علی رغم برتری های همه جانبه، تا حد زیادی ناشناخته بماند. لذا مسئولین نیز باید از طریق ایجاد و بسط گفتمان ولایت، زمینه ی ایجاد تحولات را در این زمینه فراهم کنند.(به نقل از منبعی...)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی