شماره 21 : هفته سوم اسفند 1392 : دیگر جایی برای پیرمردها نیست :: نشریه دانشجویی پهپاد

نشریه دانشجویی پهپاد

دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
نشریه دانشجویی پهپاد
نشریه دانشجویی پهپاد با هدف رصد تربیت اسلامی و مرجعیت علمی در دانشگاه امام صادق(علیه السلام) از اسفند 1391 آغاز به کار کرد.این نشریه با تیراژ هفتگی به رصد فعالیت های دانشجویان و مسئولین دانشگاه می پردازد.
نویسندگان

دیگر جایی برای پیرمردها نیست

اعتماد به جوانان مدت‌هاست که دیگر از یاد بزرگان این مملکت رفته است و می‌خواهند خودشان به تنهایی این نظام و انقلاب را جلو ببرند. این بزرگان که احترام زیادی برای یکایکشان قائل هستیم جوانان امروز را افرادی بازیگوش و سر به هوا می‌دانند. این در حالی است که جوان در هر جامعه و کشورى، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابى و قیام سیاسى باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه‌اند. اگر حرکت سازندگى یا حرکت فرهنگى باشد، باز جوانان جلوتر از دیگرانند و دست آن‌ها کارآمدتر از دست دیگران است.

حتى در حرکت انبیاى الهى هم - از جمله حرکت صدر اسلام - محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند. پیامبر اکرم در یکى از حسّاس لحظات عمر خود، مسؤولیت بزرگى را به یک جوان هجده ساله دادند. در جنگ‌ها خود پیامبر اکرم فرماندهى را عهده‌دار مى‌شد؛ اما آن وقت که در آخرین هفته‌هاى زندگى خود احساس کرد از این عالم خواهد رفت و لشکرکشى به سرزمین امپراتورى روم که به وسیله‌ی خود ایشان امکان نداشت - چون کار بسیار بزرگ و دشوارى بود؛ لازم بود نیرویى براى این کار برگزیده شود که هیچ مانعى نتواند جلوِ آن را بگیرد - این مسؤولیت را به یک جوان هجده ساله داد. پیامبر مى‌توانست یک نفر از اصحاب پنجاه ساله، شصت ساله و داراى سابقه‌ى جنگ و جبهه را بگذارد؛ اما یک جوان هجده ساله را گذاشت و او «اسامةبن‌زید» بود. در هشت سال دفاع مقدس هم جوانان فرماندهی لشکرها و تیپ‌ها را به عهده می‌گرفتند و این نشان از قدرت جوانان و روحیه بالای آن‌ها در رهبری رزمنده‌ها بوده است. نسل جوان، بار انقلاب را بر دوش داشته است و دارد و در آینده هم خواهد داشت. این مخصوص جوان دهه‌ى 60 نیست؛ جوان امروز هم این قابلیت را دارد که این بار را به دوش بکشد و آن را به سرانجام برساند. به نظر می‌رسد نسل اول انقلاب دیگر کارایی لازم را نداشته باشد. زیرا از طرفی جسم ایشان توانایی کار طولانی مدت را ندارد و از طرف دیگر انگیزه و شور و نشاط کافی نیز در روحیه آنان کمرنگ شده است. دلیل دیگر عدم کارایی هم این است که نسل قدیم به زبان نسل جدید وارد نیست و نمی‌تواند خواسته‌های او را برآورده کند. باید با جوانان رفیق بود و حرف و سخن آنان  را شنید و راه را برای حضور آنان در عرصه‌های مختلف باز کرد. به همین خاطر امید است که با اعتماد و اطمینان کامل کار را به دست جوان امروز بسپارند و مطمئن باشند که این جوانان موفق خواهند شد. برای امتحان هم می‌توان این کار را از دانشگاه خود شروع کنیم تا تأثیراتش را هم در دانشگاه و هم در مملکت مشاهده کنیم.

نظرات  (۱)

من هم موافقم به نظر می رسد در جامعه ما باید با این طرز فکر مبارزه کرد چنانجه در عصر پیامبر نیز جوانانی چون عصامه در راس امور بوده اند گه از لحاظ تقوی برتری داشته اند 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی