شماره 22 : هفته سوم خرداد 1393 : اندر قانون یک شانزدهم :: نشریه دانشجویی پهپاد

نشریه دانشجویی پهپاد

دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
نشریه دانشجویی پهپاد
نشریه دانشجویی پهپاد با هدف رصد تربیت اسلامی و مرجعیت علمی در دانشگاه امام صادق(علیه السلام) از اسفند 1391 آغاز به کار کرد.این نشریه با تیراژ هفتگی به رصد فعالیت های دانشجویان و مسئولین دانشگاه می پردازد.
نویسندگان

اندر قانون یک شانزدهم

تقریبا نیمی از نیمسال تحصیلی جدید گذشته بود که یکی از اساتیدمان که همیشه قبل از دانشجو در کلاس حاضر میشود و تا به حال غیبتی در کارنامه درخشانش ندارد با حالت تعجب در هنگام اتمام وقت کلاس اعلام کرد« قرار است کلاس جبرانی بگذاریم!»، با تعجب فزون تر، از او سوال کردم:« استاد! بابت چی؟ شما که  ما شاءا...- تمام کلاس ها را با تمام قوت تشریف داشتید و همه ی کلاس ها را درحالی که بر کرسی تدریس تکیه زده بودید تشکیل دادید!»

استاد فرمود:« نه خیر! از ابتدای ترم تا کنون سه نوبت«سه شنبه ها» تعلطیل رسمی بود و متاسفانه کلاس تشکیل نشد.و باید برای این کلاس های تشکیل نشده جبرانی بگذاریم»

اینجا بود که شستم خبردار شد و بوی خبری تازه به مشامم رسید.

پس از پرس و جویی چند؛«خبر آمد، خبری در راه است...»ظاهرا مسئولان محترم آموزش دانشگاه قانون جدیدی را تصویب کرده اند: «هرکلاس حداقل باید چهارده هفته آموزشی برقرار شود، حتی اگر تعطیل رسمی باشد».

این مسئله حواشی زیادی را با خود در هفته های پایانی ترم به دنبال داشت:

اولین سوالی که مطرح می شود این است که چرا آموزش دانشگاه در این برهه حساس درسی، که دانشجویان خود را برای امتحانات پایان ترم آمده می کنند با چنین خبری موجبات استرس دانشجویان را فراهم می کند؟

ثانیا چرا در ابتدای ترم این قانون را اعلام نکردند و بعد از امتحانات میان ترم، این خبر کم کم بر سر زبان ها افتاد. البته این درحالی است که معاون محترم آموزش دانشگاه، جناب دکتر محمدزاده در جلسه ی از پیش تعیین نشده ای که در انتهای مسجد دوشنبه هفته قبل تشکیل شد، اعلام کرد «اجرایی شدن این قانون را از ابتدای ترم به تمامی استادان اعلام کرده ایم!»

اجرایی شدن قانون « دو شانزدهم اساتید» تداعی گر «کم شدن غیبت دانشجو »در سیستم گلستان بود. قضیه از این قرار بود که  اواخر نیمسال گذشته، دانشجویان وقتی به صفحه « مشاهده غیبت های کلاسی» خود رجوع کردند با اتفاق عجیبی مواجه شدند: « * یعنی غیبت بیش از یک شانزدهم». یعنی هر درسی که جلوی آن ستاره درج شده باشد نمره آن درس «صفر» محاسبه می شود. و جلوی نام درس بسیاری از دانشجویان علامت ستاره درج شده بود. پس از درج عبارت مذکور در سیستم گلستان، دانشگاه شاهد اعتراضاتی چند به شکل های گوناگون بود. که ظهر روز بعد، خبر « تنزّل غیبت دانشجویان از سه شانزدهم به یک شانزدهم » توسط آقای زارع شاهی، مدیر کل آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، تکذیب شد و این اتفاق «اشتباه نرم افزاری از طرف سیستم گلستان» قلمداد شد.

در جریان هفته اخیر نیز فکرها به این سمت متمایل شده است: از آنجایی که اجرایی شدن قانون « یک شانزدهم دانشجویان» در نیمسال گذشته با شکست مواجه شد، آموزش دانشگاه تصمیم گرفت با اجرایی کردن «قانون دو شانزدهم اساتید» زمینه را برای اجرایی کردن «قانون یک شانزدهم دانشجویان» در سال های آتی فراهم کند، این امر را معاون محترم آموزش دانشگاه در جلسه غیرمترقبه ی انتهای مسجد به صورت ضمنی اشاره کرد.

حال سوالی که پیش می آید این است که چرا دانشگاه به جای حرکت رو به جلو، سودای ارتجاع در سر دارد و می خواهد « قانون منسوخ شده ی یک شانزدهم دانشجویان» که در گذشته های دور، تنها در دانشگاه امام صادق(ع) جاری بود را دوباره به منصه ظهور برساند؟!

آیا با برگزاری کلاس های بیشتر بار علمی دانشجویان افزایش می یابد؟!

آیا با اجرایی شدن این قانون، راه برای ورود دانشجویان و اساتید مستعد در آینده تنگ نخواهد شد؟!

آیا کیفیت تدریس استاد از کمیت تشکیل کلاس مهمتر نیست؟که متاسفانه کیفیت تدریس درسال های اخیر به شدت با ضعف روبه رو شده است.

آیا با اجرایی کردن این قانون، راه برای روش های گوناگون «دور زدن» و «دروغگویی» در دانشگاه گشوده نمی شود؟!

آیا...

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی