شماره 22 : هفته سوم خرداد 1393 : زیر سقف دانشگاه(امتیازات اسکان 93) :: نشریه دانشجویی پهپاد

نشریه دانشجویی پهپاد

دانشگاه امام صادق(علیه السلام)
نشریه دانشجویی پهپاد
نشریه دانشجویی پهپاد با هدف رصد تربیت اسلامی و مرجعیت علمی در دانشگاه امام صادق(علیه السلام) از اسفند 1391 آغاز به کار کرد.این نشریه با تیراژ هفتگی به رصد فعالیت های دانشجویان و مسئولین دانشگاه می پردازد.
نویسندگان

زیر سقف دانشگاه

بررسی امتیازات اسکان و اشکالات آن


الحمدلله پس از چند روز تاخیر و اعتراض و تمدید، نتایج نهایی امتیازات دانشجویان برای ثبت اتاق ها اعلام شد.اما این اعلام نتایج نهایی ظاهرا به مزاج اکثر دانشجویان خوش نیامده است. و با ایرادهایی بسیار روبه رو بوده است....

امتیازات ورزشی:

متاسفانه امتیاز ورزشی بسیاری از دانشجویان کمتر از حد انتظار بود، چه بسیار دانشجویانی بودند که سه روز در هفته، بلکه هم بیشتر،  وقت خود را در سالن های ورزشی دانشگاه می گذراندند اما امتیازی «کم تر از نصف سقف امتیاز اعلام شده» دریافت کردند.واقعا دانشگاه در زمینه ورزش از دانشجویان چه می خواهد؟ دانشجویی که سه روز در هفته، آن هم هر دفعه 2 ساعت از وقت خود را به ورزش اختصاص می دهد و به صورت تخصصی ورزش می کند نباید امتیاز کامل ورزشی را کسب نماید؟ مگر یک دانشجو باید هر روز خود را در باشگاه بگذراند؟ اصلاً در دانشگاه ما که دانشجو از صبح شنبه تا شب چهارشنبه در کلاس تشریف دارد و کسب علم می کند و از محضر اساتید فیض می برد، می تواند هر روز یا هر شب در سالن های مجهز دانشگاه به تمرینات مورد علاقه خود بپردازد؟! البته نا گفته نماند در مواردی نادر مشاهده شده است دانشجویی که «سال دوازده ماه»، پنج بار هم در اماکن ورزشی دانشگاه رویت نشده است و به قول معروف یک عکس هم با لباس ورزشی ندارد امتیازی شگفت انگیز در زمینه ورزشی را کسب کرده است!

امتیازات پژوهشی:

پس از اعلام امتیازات پژوهشی در وهله اول، مسئولین محترم با اعتراضات بسیاری مواجه شدند به گونه ای که در تخصیص امتیازات، ناعدالتی به وضوح مشهود بود، اما در نهایت مسئولین محترم اسکان مجبور شدند با اعلان اطلاعیه ای به بازنگری کلیه ی فعالیت های پژوهشی دانشجویان دست زنند، و اعلام شد که برای اخذ امتیاز پژوهشی خوداظهاری کافی نیست و باید همه دانشجویان مستندات خود را ارائه دهند. و این امر باعث شد که امتیازات پژوهشی بسیاری از دانشجویان پس از بازنگری«صفر» شود. البته در مواردی مشاهده شده است  که برخی دانشجویان امتیازی بسی بیشتر از سقف امتیازات را چه در زمینه پژوهشی و علمی و چه در زمینه  فرهنگی و اجتماعی کسب کرده اند که مستند این حرف نزد نشریه دانشجویی پهپاد موجود است.

امتیازات آموزشی:

الحمدا... کمترین اعتراض به نحوه محاسبه امتیازات آموزشی بوده است.به گونه ای که اگر کسی که دارای  معدل کل 18 به بالا باشد، امتیاز آموزشی کامل را دریافت کرده است و برای جلوگیری از ناعدالتی در صورتی که معدل سه ترم اخیر از معدل کل بالاتر باشد،این رشد معدل مبنای امتیاز قرار گرفته است.در زمینه تخصیص امتیاز آموزشی کمال تشکر را از مسئولین ذی ربط داریم!

امتیازات فرهنگی و اجتماعی:

در زمینه امتیازات فرهنگی و اجتماعی نیز اکثر دانشجویان توانستند امتیاز خوبی را کسب نمایند و شاهد اعتراض چشمگیری نبودیم.

برخی اشکالات:

·        اما  مهمترین اشکالی که به نظر می رسد؛ کاهش  مجموع امتیازات دانشجویان در عوضِ افزایشِ چشمگیرِ امتیاز اتاق ها  نسبت به سال گذشته می باشد:

به عنوان مثال؛ ضریب امتیاز دانشجوی شهرستانی در سال گذشته 55% بوده است و این ضریب امسال به 40% کاهش یافته است.در عوض امتیاز اتاق های طبقه دوم بلوک های هشتگانه در سال گذشته 114 بوده و امسال به 125 افزایش یافته است!

·        یک مسئله مهم دیگر که جلب توجه می کند امتیاز اندک 24 به دانشجویان ورودی 92 می باشد؛ در این صورت مجموع 5 دانشجوی شهرستانی نمی توانند طبقه دوم بلوک هشتگانه را انتخاب کنند مگر از طریق قرض امتیاز! و این در حالی است که ما سال گذشته شاهد بودیم پنج دانشجوی شهرستانی ورودی 91 به راحتی یکی از بهترین اتاق های مذکور را در قبضه خود داشتند!

پیشنهاد پهپادی:

اما پیشنهاد پهپاد برای تخصیص امتیازات اسکان که امید است سال تحصیلی آینده اجرا شود:

بحمدا... امسال شاهد رقابتی چشم گیرتر از سال گذشته در بین دانشجویان دانشگاه در زمینه کسب هرچه بیشتر امتیاز به هر نحوی بودید! و توانستید از سال 91 استارت رقابتی سالم و خالص را بزنید همچنین توانستید میزان مشارکت دانشجویان را براساس منویات مقام معظم رهبری در زمینه «تحصیل ، تهذیب و  ورزش» افزایش دهید! اما الحق که جای خالی «تهذیب» به شدت در میان دانشجویان احساس می شود! پیشنهاد می شود چنین امتیازاتی را در زمینه تهذیب یا معنویت از سال آینده پیش بینی کنید تا لااقل دانشجویان با خوداظهاری، فعالیت های مذهبی و معنوی خود را در اختیار جنابتان قرار دهند؛ که مثلا فلان بار در زیارت عاشورا شرکت کردند یا فلان بار در نماز جماعت! تا بدین طریق، هم از دستان کریم شما امتیازی ناقابل گیرشان بیاید و هم در جهت افزایش تهذیب و معنویت رشد خالصانه ای داشته باشند!

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی